مشک اصل آهو

مشک آهو اصل!

ناف آهو چیست؟ مشک اصل را از کجا بخریم؟

این مقاله که توسط عطاری اینترنتی مشکستان تهیه شده است را تا انتها بخوانید تا کلاهبرداران از شما سوء استفاده نکنند!

مشک آهو اصل ماده خوشبویی است که معمولاً از نافه جنس نر آهوی ختن گرفته می شود.این نوع آهو بیشتر در جنگل‌های کوهستان‌های شمال شرقی آسیا زندگی میکند. کیسه ای در زیر شکم این آهو وجود دارد که در آن ماده ای لزج و شکلاتی رنگ وجود دارد. در فصل بهار آهو این کیسه را در اثر خارش به سنگ می‌کشد.

این ماده سپس خشک می‌شود و در اثر تماس می‌افتد. بهترین نوع مُشک از آهوان چینی یا تبتی است. با این حال این مشک در نپال و روسیه هم تهیه می‌شود.  تنها در زمان های خاصی از سال مانند زمستان می توان مشک را از بدن این آهو بدست آورد.زیرا در زمستان مشک که در اصل به صورت مایع است، جامد می شود.

مشک در کدام قسمت آهو قرار دارد؟

در این مورد می‌توان با تحقیق علمی به این نکته دست یافت که نافه در اصل دو غدهٔ بزرگ در دو طرف نشیمنگاه آهوی ختن می‌باشد.این حیوان برای جذب ماده، نشیمنگاه را بر تنهٔ درخت و امثال آن می‌مالد و با تصاعد بوی مشک در واقع به جذب نوع ماده می‌پردازد . مطالب از این دست که مشک را مربوط به ناف آهو می دانند نادرست است. ضمنا این حیوان از نظر شکل و قیافه کاملا با نوع آهوانی که معروف است تفاوت دارد.

رنگ مشک اصل مشکی و بسیار کمیاب و گران قیمت است. این مسأله باعث شده که فروشندگان آن را با مواد دیگری مخلوط می کنند تا وزن آن زیاد تر شود. مشک مقدار زیادی ماده “کافین” دارد از همین رو برخی ها به جای چای یا قهوه از آن استفاده می کنند.اما بررسی های انجام شده نشان می دهد که خوردن زیاد آن باعث ایجاد خلل در دستگاه عصبی افراد می شود.

<<این مطلب را هم بخوانید!  حجم دهی اندام و پوست با روغن زالو و خراطین

بارزترین ویژگی این گونه آهو، دندان‌های خون‌آشام‌مانندش و نیز سر شبیه به کانگوروی آن است. نوع نر آن این دندان‌های جلو را به جای شاخ درمی‌آورد.

گفته می‌شود برای گرفتن مشک آهو، این حیوان را می‌کشند. به همین دلیل امروزه از مشک شیمیایی در عطر استفاده می‌شود.شاعران پارسی‌زبان از مشک در اشعارشان بسیار استفاده کرده‌اند. میتوان از مشهور ترین بیتی که از مشک نامبرده شده به این بیت از اشعار خیام نیشابوری اشاره کرد:

مشک آن است که ببوید نه آنکه عطار بگوید

با توجه به قیمت بالای مشک اصل که طبق شنیده ها گاه به ازای هر کیلو تا ۶۰هزار دلار هم میرسد.همچنین به علت در معرض انقراض بودن این نوع آهوی کمیاب،بعید به نظر میرسد که بتوان به مدعیان فروش این ماده خوشبو اعتماد نمود!

چیزهایی شبیه به ناف آهو و مشک در بازار ایران!

متاسفانه سودجویان با استفاده از پوست حیواناتی مثل بز و گوسفند چیزهایی شبیه به مشک و ناف آهو ختن درست کرده و آن را به نام مشک اصل بفروش میرسانند!یعنی از مواد معطری را در بین پوست حیواناتی مثل بز جاسازی کرده و آنها را شبیه به مشک اصل یا ناف آهو کرده و بفروش می رسانند!

در حالیکه با قطعیت میتوان گفت به دلایلی که در بالا ذکر شد از جمله قیمت هنگفت و در معرض انقراض بودن این حیوان ،مشک اصل که از ناف آهو ختن گرفته شده در ایران وجود خارجی ندارد.

انواع مشک موجود در ایران

اما دو نوع مشک عمدتا در بازار ایران و عطاری ها یافت می شوند که برای مصارف مختلف استفاده می شوند.انواع مشک موجود در بازار ایران عبارتند از مشک سیاه و مشک صابونی :

<<این مطلب را هم بخوانید!  نکاتی درمورد گلاب و گلابگیری که احتمالا نمی دانید!

۱- مشک سفید صابونی 

این نوع مشک همانطور که از نامش پیداست مکعبی شکل و شبیه به صابون است.رنگ آن سفید بوده و معمولا در یک کاغذ روغنی بسته بندی شده است.این نوع مشک معمولا فراورده ی صنعتی-گیاهی است .مشک صابونی و سفید که به آن مشک گیاهی نیز گفته میشود از ترکیب عصاره گیاهانی مثل سنبل وحشی،کرفس وحشی و عصاره ی دانه ی گیاهی از خانواده پنیرکیان ساخته میشود.

برای اطلاعات بیشتر و خرید این نوع مشک روی کلمه خرید مشک صابونی اصل کلیک کنید.

۲-مشک اسود یا مشک سیاه

این نوع مشک در بسته بندی های شیشه ای بوده و شامل پودری سیاه رنگ است.معمولا از کشورهای هند و پاکستان وارد میشود و در کشور ما برای نوشتن دعا و طلسم و … استفاده میشود.به این نوع مشک،مشک حیوانی نیز گفته میشود.

برای اطلاعات بیشتر و خرید این نوع مشک روی کلمه خرید مشک اسود اصل کلیک کنید.

 

با اطمینان از عطاری آنلاین مشکستان خرید کنید.

شیره خرنوب اصل را از مشکستان بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

سوالی دارید؟ از اینجا بپرسید
پُرسش خود را مطرح کنید
برای شروع گفتگو ،روی مُشکستان کلیک کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم